Czy istnieje możliwość, by na kredytach inwestycyjnych dla firm przedsiębiorcy zarobili? Nieprawdopodobne, ale możliwe – jednak tylko w przypadku udanej inwestycji.
O kredyty dla firm ciągle jest dość trudno w bankach, ponieważ kryzys nas jeszcze nie opuścił. Banki, nauczone złymi doświadczeniami ze współpracy z firmami, nadal wolą dmuchać na zimne. Wiele firm nie wytrzymało skutków kryzysu i zbankrutowało. Bankrutowały też firmy mające zadłużenia bankowe, a odzyskanie pieniędzy w wielu przypadkach nie było proste. Banki nadal nie są skore do udzielania kredytów dla firm, a z pewnością nie udzielają ich wszystkim, którzy się po nie zgłoszą. Najtrudniej przedsiębiorcom uzyskać kredyty inwestycyjne, ponieważ zazwyczaj są to wysokie kwoty, a banki żądają przedstawienia wielu dokumentów (co bynajmniej nie gwarantuje, że firma taki kredyt uzyska). Najlepiej jeżeli przedsiębiorca zaangażował sporą kwotę własną w inwestycję, a kredyt potrzebny jest mu już tylko do jej zakończenia. Wówczas banki już o wiele chętniej rozmawiają.
Czy na kredytach inwestycyjnych można zarobić? Pytanie wydaje się dość przewrotne, ale jak się okazuje, nie jest bezpodstawne. Comperia.pl przedstawia na podstawie dźwigni finansowych, kiedy na kredycie można zarobić. Firmy, decydując się na zaciąganie kredytów inwestycyjnych, najczęściej myślą o swoim rozwoju. Jeśli inwestycja z kredytem w tle wypali i firma zwiększy swoje zyski, uzyska też wymierne korzyści, które zrekompensują koszty związane z inwestycją oraz zaciągniętym kredytem. Wówczas jest to pozytywna dźwignia. Jeżeli jest odwrotnie – będzie to negatywna dźwignia.
Comperia.pl słusznie zauważa, że bardzo ważna jest analiza rynku kredytowego oraz właściwy dobór oferty kredytowej. Istotne jest to, w jakim banku firma uruchomi kredyt inwestycyjny, jaki będzie jego koszt oraz na jakich warunkach kredyt zostanie udzielony. Nie można również zapominać, że ryzyko, czy inwestycja wypali, jest bardzo duże, i zależy w znacznej mierze od profilu branży, w jakiej firma funkcjonuje. Przedsiębiorca decydujący się na konkretną inwestycję z pewnością nie zakłada strat. Analizy jednak często zawodzą, ekspertyzy okazują się nietrafione i z planów nic nie wychodzi.
Comperia.pl wyraźnie podkreśla, że aby zarobić na kredycie inwestycyjnym, należy stale kontrolować rynek, nieustannie trzymać rękę na pulsie oraz podejmować przemyślane decyzje.