Spis treści
Karta kredytowa to bardzo popularny sposób na finansowanie wielu codziennych transakcji. Największą popularnością cieszą się karty o najdłuższym okresie bezgotówkowym, czyli tzw. grace period. Jakie znaczenie względem siebie mają oba pojęcia?
Karta kredytowa to narzędzie, które umożliwia korzystanie ze środków pieniężnych, których w rzeczywistości w danej chwili konsument nie ma na koncie. Korzystanie to jest ograniczone wieloma warunkami, a przede wszystkim wysokością limitu kredytowego określonego przez bank. Grace period natomiast to jeden z tych warunków, który wpływa na długość okresu odroczenia rozpoczęcia spłaty kredytu.
Grace period – okres bezodsetkowy
Decydując się na kartę kredytową, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić jej limit oraz grace period, czyli tzw. okres bezodsetkowy. Im jest on dłuższy, tym lepiej dla nas – posiadaczy kart kredytowych. Okres ten pozwala bowiem przeprowadzać transakcje kredytowe bez ponoszenia kosztów (odsetek). Inaczej mówiąc, na czas trwania grace period, bank udziela nam możliwości korzystania z pieniędzy za darmo – przy spełnieniu warunków umowy.
Czas trwania grace period
W przypadku kart kredytowych, na grace period składają się:
- miesięczny cykl rozliczeniowy (od 28 do 31 dni)
- oraz dodatkowo 20–30 dni (w zależności od rodzaju karty kredytowej) na spłatę zadłużenia.
Grace period zaczyna się od początku okresu rozliczeniowego (długość jednego miesiąca). Do tego okresu dodawane są dni przeznaczone na spłatę zadłużenia (najczęściej 20 do 30 dni). Zadłużenie musi zostać spłacone w całości we wskazanym terminie, inaczej bank naliczy odsetki.
Istotnym szczegółem jest sposób liczenia okresu bezodsetkowego. Bank rozpoczyna jego liczenie od momentu rozpoczęcia cyklu rozliczeniowego, a nie od dnia dokonania poszczególnych transakcji. Skutkiem tego jest sytuacja, w której dokonanie płatności kartą kredytową w połowie cyklu rozliczeniowego skraca nasz „bezodsetkowy urlop”.
Rodzaj transakcji kredytowej a grace period
Korzystanie z limitu kredytowego z atrakcyjnym grace period wymaga czujności i sprawdzenia warunków umowy. Często, okres ten dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych, a zatem jeśli pobierzemy pieniądze z bankomatu, bank naliczy za to odsetki (mimo trwania okresu bezodsetkowego).
Grace period w przypadku kart kredytowych ma duże znaczenie. Warto sprawdzać nie tylko długość bezodsetkowego okresu, ale także warunki jego obowiązywania. Posiadacze kart kredytowych powinni skrupulatnie pilnować terminów wskazanych w umowie, by w pełni cieszyć się bezkosztowym kredytem na swoim rachunku.