Każdy bank, do którego zwrócimy się z wnioskiem o kredyt, najpierw sprawdzi naszą historię kredytową. Takie informacje na temat kredytobiorcy instytucja finansowa uzyska w BIK-u, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Nie każdy wie, że bez historii kredytowej szanse na tanią pożyczkę maleją.
Biuro Informacjo Kredytowej to instytucja, która gromadzi i przechowuje dane o kredytach i kredytobiorcach. Dane te dotyczą kredytów spłacanych terminowo i tych, które nie są spłacane. W przypadku tych ostatnich, wpis pozostają w BIK-u nawet przez 5 lat. Zanim usuniemy negatywne informacje kredytowe, trzeba najpierw spłacić swoje zadłużenie.
Składając wniosek o kredyt w banku, musimy przejść całą procedurę sprawdzania zdolności kredytowej, czyli naszych dochodów, wydatków i zobowiązań. Następnie bank weryfikuje dane o kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Gdy znajdzie negatywne informacje, na pewno odmówi udzielenia kredytu.
Jednak niekorzystna będzie również sytuacja, gdy bank nie znajdzie żadnych informacji na temat kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Wtedy instytucja finansowa nie wie, jak się do nas odnieść. Dzięki historii kredytowej, bank może sprawdzić, czy jesteśmy osobą wiarygodną i rzetelną w spłacie swoich zobowiązać. Pozytywne dane w BIK-u o spłacanych terminowo kredytach mogą wpłynąć na uzyskanie lepszych warunków kredytowych, np. niższe oprocentowanie czy mniejsze prowizje. W przypadku braku danych, bank podchodzi do takiego klienta z rezerwą, w związku z tym przełożyć może się to na odmowę udzielenia kredytu, bądź zaproponowanie mniej korzystnych warunków, np. niższej kwoty pożyczki niż ta, o jaką wnioskowaliśmy.
Wbrew powszechnej opinii, że to klient ze złą historią kredytową ma najmniejsze szanse na kredyt, nie jest to do końca prawda, ponieważ taką sytuację można zawsze zmienić, spłacając swoje zobowiązania. Najostrożniej banki podchodzą do klientów nieposiadających w ogóle historii kredytowej, ponieważ nie wiedzą, czego się w takiej sytuacji spodziewać. Warto dbać o pozytywne informacje w BIK-u, ponieważ może to mieć duże znaczenie, gdy będziemy się ubiegać o kolejny kredyt w banku. Warto także budować swoją historię kredytową, pożyczając nawet na początek małe sumy albo używając karty kredytowej. Oczywiście w tym ostatnim przypadku należy pilnować spłaty w okresie bezodsetkowym, żeby nie ponosić dodatkowych kosztów.