Samochód praktycznie funkcjonuje w każdej rodzinie a coraz częściej również w firmach. Jego zakup dokonywany jest zwykle za pomocą gotówki. Jednak od kilku lat coraz częściej osoby fizyczne i firmy sięgają po kredyt samochodowy (lub leasing) jakoś źródło pieniędzy na zakup auta. Co to jednak jest ten kredyt samochodowy, jak go uzyskać i ile kosztuje?
Na początku warto zaznaczyć, że kredyt samochodowy należy do grupy tzw. kredytów celowych czyli takich, z których pieniądze musza być przeznaczone na konkretny cel (tym razem na zakup samochodu lub innych pojazdów). Ciekawostką może być fakt, iż banki udzielają kredytów nie tylko na zakup samochodów osobowych, ale również przyczep kempingowych, motocykli, motorowerów, skuterów, a nawet łodzi motorowych. Kredyt ten można zaciągnąć tak samo na pojazdy nowe jak i używane. Banki coraz chętniej dają również pieniądze na zakup aut sprowadzanych z zagranicy.
Kredyt samochodowy jest zabezpieczony ogólnie rzecz biorąc na aucie, które jest kredytowane. Zabezpieczenie przybiera forma zastawu rejestrowego oraz przewłaszczenia na zabezpieczenie (dodatkowo formą zabezpieczenia jest oczywiście cesja z praw polisy AC). Taka konstrukcja zabezpieczenia kredytu sprawia, że kredyty samochodowe są niżej oprocentowanie niż np. kredyty gotówkowe. Ale wiadomo, że dodatkowe zabezpieczenia to również koszty. Koszt polisy AC to czasami nawet 7% wartości pojazdu.
Banki mogą stosować również inne zabezpieczenia kredytu samochodowego np.: weksel in blanco, depozyt karty pojazdu.
Kredyt samochodowy można zaciągnąć w banku uniwersalnym (np.mBank, PKO BP, Lukas Bank) lub w banku samochodowym (np. GMAC BANK, Volkswagen Bank Polska, FCE Bank). W którym więc banku starać się o kredyt? Trudne pytanie i odpowiedź nie jest jednoznaczna. Banki uniwersalne mają większą paletę rozwiązań (łącznie z kredytami w walutach obcych). Z kolei banki samochodowe często udzielają promocje na wybrane modele i w takich przypadkach ich oferta może być bardzo konkurencyjna. Ponadto w ich ofercie znajdują się tzw. kredyty balonowe – słynne 50/50. Jeżeli posiadamy połowę środków na zakup nowego samochodu to drugą połowę możemy zapłacić za rok bez odsetek lub rozłożyć ją sobie na raty. Taki kredyt samochodowy jest dosyć atrakcyjny. Banki samochodowe mają jeszcze jeden atut – bardzo często nie wpisują się one do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Oznacza to, że przy sprzedaży auto nie będziemy ponosili żadnych dodatkowych kosztów oraz tracili czasu na wypisanie banku z dowodu przy przerejestrowaniu auta.
Pamiętajmy, że zakup samochodu może sfinansować nie tylko kredytem samochodowym ale również kredytem gotówkowym, leasingiem czy pożyczką gotówkową. Przed wyborem ostatecznej formy kredytu należy dokładnie się zastanowić i wybrać najlepszą ofertę.