Czy firma na ryczałcie ma realną szansę na kredyt?

10 grudnia
13:37 2016

Decydujący się na prowadzenie działalności gospodarczej liczą na kredyty bankowe i często je otrzymują. Czy firma na ryczałcie ma realną szansę na kredyt bankowy? A jeżeli tak – na jakich warunkach?

Wprawdzie przedsiębiorcy uzyskują w bankach kredyty na prowadzenie działalności gospodarczej, ale nie wszyscy i na dość rygorystycznych warunkach. Banki mają złe doświadczenia związane ze współpracą z firmami w czasie największego kryzysu, dlatego są dziś o wiele ostrożniejsze w udzielaniu kredytów dla firm. Mimo to oferta kredytów dla przedsiębiorstw jest nadal bogata. Jeżeli przedsiębiorcy są wiarygodnymi klientami dla banków, to na kredyty mogą liczyć. Wszystko zależy od indywidualnej oceny firmy przez bank. Przedsiębiorstwo musi mieć jednak określoną zdolność kredytową, perspektywy rozwoju oraz musi terminowo spłacać swoje zobowiązania finansowe. A jak przedstawia się sytuacja kredytowa firm, które rozliczają się z fiskusem ryczałtem?

Wiele firm rozlicza się z urzędem skarbowym ryczałtem. Natomiast sam ryczał jest sposobem opodatkowania działalności gospodarczej. Jest to korzystna forma rozliczania się, jeżeli firma ma nieregularne dochody. Jak wygląda sytuacja kredytowa takich firm? Czy banki honorują tego typu rozliczenia? Jak twierdzi Comperia.pl, większość instytucji kredytowych honoruje faktury i rachunki za okres ostatnich trzech miesięcy. Natomiast kwota, jaką mogą pożyczyć przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem, zależy od oferty bankowej oraz dochodów firmy (dochodów udokumentowanych). Trzeba przy tym wiedzieć, że przede wszystkim brani będą pod uwagę przedsiębiorcy, którzy terminowo rozliczają się ze swoich zobowiązań finansowych.

Najkorzystniejsze oferty dla firm ryczałtowych mają banki powołane przede wszystkim do współpracy z przedsiębiorcami, takie jak Idea Bank. Ale nie tylko, bowiem ciekawe oferty ma na przykład Getin Bank. Ubiegająca się o kredyt w tym banku firma musi bankowi przedstawić zeznanie podatkowe PIT-28 i ewidencję przychodów. Getin Bank może pożyczyć firmie ryczałtowej do 120 tys. zł (najlepiej zapoznać się ze szczegółami tej oferty). Jednakże najatrakcyjniejsze kredyty dla firm ma Idea Bank. Warto też wspomnieć o ofercie dla „ryczałtowców” ING Banku Śląskiego, który rozłoży spłatę kredytu nawet na 10 lat. Z kolei wysokość marzy banku rozpatrywana jest indywidualnie. W tym banku można również pożyczyć do 120 tys. zł. Oczywiście, trzeba sprawdzić oferty dla firm ryczałtowych również w innych bankach, najlepiej poprzez firmy doradztwa finansowego.