Warunki otrzymania kredytu hipotecznego zaostrzają się z roku na rok. Sprawdź, jakie wymogi obecnie stawiają banki przed osobami wnioskującymi o kredyt na mieszkanie.
Ostatnim zaostrzeniem dotyczącym wymogów nakładanych na osoby wnioskujące o kredyt hipoteczny jest obowiązek posiadania 5 proc. wkładu własnego, docelowo obowiązywać będzie wkład własny w wysokości 20 proc., którego już teraz żądają niektóre banki. Poza tym, zgodnie z nowelizacją Rekomendacji S, nie ma na już na rynku kredytów walutowych dostępnych w takim zakresie, jak wcześniej. Nie tak dawno to właśnie one były najkorzystniejszymi i najtańszymi kredytami. Szczególnie kredyt we frankach szwajcarskich cieszył się dużym zainteresowaniem konsumentów. Ten czas już minął i – o ile nie zarabiamy w walucie obcej – o kredyty hipoteczne można się starać tylko w polskiej walucie. Jest dość trudno, ponieważ banki stale zaostrzają warunki kredytowe. Jakie więc warunki należy spełnić, aby taki kredyt otrzymać?
Zdolność kredytowa
Najważniejsze są dwa warunki: zdolność kredytowa oraz historia kredytowa w BIK. Każdy starający się o kredyt hipoteczny, nie tylko zresztą o taki, powinien posiadać określoną zdolność kredytową. Konsumenci ubiegający się o kredyty mogą samodzielnie wyliczyć własną zdolność kredytową, korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytów hipotecznych. Trzeba pamiętać, że różne są kredyty i różne kalkulatory. Jeżeli klient sam nie potrafi tego zrobić, zajmie się tym bank lub doradca finansowy.
Pozytywna historia kredytowa w BIK
Konieczna jest również pozytywna historia kredytowa klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli wspomniane dwa warunki nie zostaną spełnione, o kredycie można zapomnieć. Ponadto należy udokumentować swoje dochody. Najlepiej, jeśli zainteresowany kredytem hipotecznym jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Mogą o taki kredyt starać się również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, chociaż na te banki patrzą już mniej przyjaznym okiem. Niektóre banki honorują umowy o pracę na czas określony czy umowy o dzieło lub zlecenie.
Sytuacja finansowa i rodzinna kredytobiorcy
Banki zbadają nie tylko sytuację finansową osoby starającej się o kredyt hipoteczny, ale również rodzinną, ponieważ im większe będą zobowiązania kredytobiorcy, tym mniejsza będzie jego zdolność kredytowa. Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż z bankami można negocjować w sprawie oprocentowania kredytu czy też wysokości marży. Trzeba pamiętać, że oferta kredytów hipotecznych jest tak zróżnicowana, jak sytuacja finansowa i rodzinna klientów. Przy wyborze jak najkorzystniejszych kredytów hipotecznych najlepiej poprosić o pomoc doradców finansowych. To zbyt poważna decyzja, by podejmować ją samodzielnie.