Otwarcie własnej firmy transportowej wymaga zaangażowania dużej kwoty, która będzie mogła pokryć zakup odpowiedniej floty pojazdów. W większości przypadków jedynym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy będzie kredyt.
Stawianie pierwszych kroków w biznesie zawsze jest bardzo trudne i wymaga odpowiedniego zaplecza finansowego. W przypadku firmy transportowej wydatki mogą jednak rosnąć w zastraszającym tempie, a wynika to z konieczności skompletowania odpowiedniej floty pojazdów. Jeśli mówimy o samochodach ciężarowych, to z pewnością ich zakup, nawet na rynku wtórnym, nie będzie należał do najtańszych. Gdy nasze możliwości finansowe nie są wystarczające, możemy poszukać wsparcia w banku.
Kredyt bankowy a staż firmy
Największym problemem w zaciągnięciu odpowiedniego kredytu może okazać się staż firmy, a właściwie jego brak. Niestety instytucje bankowe niechętnie współpracują z młodymi i niedoświadczonymi przedsiębiorcami, a to już na początek zawęzi nasze możliwości. Mimo wszystko na rynku spotkamy też banki, które będą w stanie zaoferować nam interesujący produkt, a głównym czynnikiem wpływającym na wydanie decyzji kredytowej będzie zbadanie zdolności kredytowej wnioskodawcy.
Ciekawym pomysłem może też być sukcesywne zwiększanie floty pojazdów i stopniowe rozszerzanie działalności firmy. Jeśli wybierzemy taką metodę, w pewnym momencie będziemy mogli skorzystać z kredytów inwestycyjnych. Dzięki nim będziemy też mogli liczyć na atrakcyjniejsze oprocentowanie, a przy okazji na możliwość zdobycia naprawdę znacznej sumy pieniężnej.
Leasing jako rozwiązanie alternatywne
W przypadku zakupu pojazdów korzystnym rozwiązaniem może być również leasing. W przypadku tej formy finansowania staż firmy zejdzie na drugi plan. Koszty leasingu i kredytu będą za to porównywalne, jednak w określonych sytuacjach skorzystamy na możliwości obniżenia podstawy opodatkowania, a przez to obniżymy koszty prowadzenia firmy. Zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę.
W każdym przypadku zdobycie dużej kwoty na otwarcie firmy transportowej będzie wymagała od wnioskodawcy wysokiej zdolności kredytowej. Warto skorzystać z różnego rodzaju programów rządowych i unijnych, typu gwarancja de minimis czy dotacje. Jeśli odpowiednio się zaangażujemy w poszukiwania dobrego źródła finansowania, z pewnością uda nam się znaleźć korzystne rozwiązanie.